Eurobond İşlemleri

Eurobond nedir?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı veya özel sektör tarafından, yurtdışından kaynak sağlamak amacıyla döviz cinsinden ihraç edilen uzun vadeli borçlanma araçlarıdır. Uluslararası piyasalarda genellikle USD veya EUR cinsinden ihraç edilmektedir.

Eurobond Özellikleri

  • İhraç eden kurumun güvencesindedir.
  • Hamiline yazılı olarak çıkmaktadır.
  • Kupon faiziyle dönemsel nakit akımı sağlamaktadır.
  • Yüksek likidite değerine sahiptir.
  • Vade sonunu beklemeden, işlem yapılacak tarihteki piyasa koşullarındaki fiyatlara göre nakde çevrilebilir.
  • Anapara ve kupon ödemeleri Eurobond’un ihraç edildiği döviz cinsi üzerinden yapılır.

Eurobond Hangi Müşteriler İçin Uygundur?

Birikimlerini, döviz cinsi yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih eden, risk iştahı düşük, uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen veya spekülatif amaçlı kazanç elde etmeyi amaçlayan kişi ve kuruluşlara yönelik enstrümandır.

Eurobond’un Anapara Koruması Var mı?

Eurobond vade tarihine kadar hesapta tutulduğu takdirde anapara ve faizin tamamının ödenmesi garantilidir. Eurobond vadesi dolmadan ikincil piyasada nakde dönüştürülmek istenirse, piyasada geçerli fiyatlardan satış yapılacağı için vade sonunun beklenilmesi durumundaki kazanca göre daha az getiri veya zararla da karşılaşılabilir.

Eurobond İşlemleri Nasıl Yapılır?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen Eurobond için alım-satım işlemlerinizi, alt işlem limiti 1.000 nominal ve katları olmak üzere ilk ihraçta belirlenen işlem sınırlarına tabi olarak, iş günlerinde 11:00-17:00 saatleri arasında tüm VakıfBank Şubeleri ve VakıfBank İnternet Bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz.

Eurobond Fiyat ve Faiz Oranlarını Nasıl Takip Edebilirim?

Günlük Eurobond alış-satış faiz oranlarımıza, internet sitemiz “Günlük Finans” bölümünden ulaşabilirsiniz. Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasasını takip etmek ve piyasalardaki gelişmelerden anında haberdar olmak istiyorsanız "VakıfBank e-Finans" internet sitemizi kullanabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz