Kurumsal Sosyal Sorumluluk

VakıfBank olarak 67 yıldır Türkiye’nin her bir noktasında, çocukluktan emekliliğe, hayatın her döneminde, ihtiyaç duyan herkese her koşulda ulaşan, destek olan, ihtiyaçlara göre çözüm üreten, toplumun her kesiminin daima yanında olmayı amaç edinen bir anlayışa sahibiz.

Vakıfların değerli kültüründen besleniyoruz ve bu kültür bize ticari bir kuruluş olmanın ötesinde bambaşka bir kimlik kazandırıyor. Kimliğimizin dokusunu oluşturan bu kültür, bize paylaşmayı ve hizmet etmeyi öğütlüyor. VakıfBank olarak bize emanet edilen bu köklü geçmişi yaşamak ve yaşatmak, yaratılan değerleri paylaşmak ve çoğaltmak için çalışıyoruz. Sadece finansal değil sosyal ve entelektüel sermayeler yaratarak, müşterilerimize, çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve toplumumuza kattığımız değeri sürekli kılmanın en önemli görevlerimizden biri olduğuna inanıyoruz. Gelişmeyi hedefleyen her adımın destekçisiyiz. Geçmişimizden aldığımız mirasımız, uzman bankacılık hizmetlerimiz ve tecrübemiz, teknolojimiz, yetkin ekibimiz, entelektüel, sosyal ve finansal gücümüzle daima Türkiye’nin yanındayız.

Kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarımızı ‘eğitim’, ‘kültür’ ve ‘spor’ olmak üzere üç ana başlıkta topluyor, sağladığımız uzun vadeli destek ve yatırımlarla toplumumuzun “Yanında Ben Varım” diyoruz. Defalarca dünyanın en iyisi seçilen sporcularımızın, altyapıdan yetişen yarının yıldızları kızlarımızın, eğitimlerine özenle yaklaştığımız özel çocuklarımızın ve her işin başı okumak diyerek kitap dostlarının ve kitaplarla daha da zenginleşecek kültür dünyamızın daima yanında olmanın bilinciyle geleceğe iz bırakmak için birçok toplumsal fayda projesini hayata geçiriyoruz. İştirak ve bağlı ortaklıklarımız, Spor Kulübümüz ve Kültür Yayınlarımız ile oluşturduğumuz sinerji, kurumsal sosyal sorumluluk anlayışımız doğrultusunda hayatlarına dokunduğumuz insanlarla büyük bir aile olduğumuza inanıyoruz.


Eğitim

Tek bir çocuğun hayalinin toplumda ve dünyada değişiklikler yaratacağına inanıyoruz. Çocuklarımızın yanındaki güç olarak hayallerini destekleyen projeler üretiyor, yarınlara çok daha umutla bakmalarına destek oluyoruz.

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmayla 2017 yılından bu yana destek olduğumuz Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) bünyesinde toplam 54 adet mekatronik, akıl oyunları ve yapay zeka atölyesi ile 170’in üzerinde bilişim teknolojileri laboratuvarının yapımını üstlendik. Destek olduğumuz atölyelerde eğitim alan yaklaşık 10 bin özel yetenekli çocuğumuzun bireysel yeteneklerini keşfedip, bu yeteneklerini en üst seviyede kullanmalarına katkıda bulunuyoruz. Bu atölyelerde özel eğitim alan ve Türkiye’nin geleceği olan çocukların gelişimini desteklemek amacıyla bu alandaki çalışmalarımıza devam edeceğiz.


Kültür

2018 yılında VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) ile kültür yayıncılığında faaliyete başladık. VBKY bünyesinde “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket ediyor, güvenilir kaynaklar, ölçülebilir araştırmalar, güçlü ve doğru dil kullanımı kriterleri çerçevesinde edebiyat, tarih, iktisat, felsefe, kesişimler, sanat, insan ve toplum gibi kategorilerde yer alan kitaplarımızı okurlarımızla buluşturuyoruz. Yüzlerce yıllık vakıf kültürünün mirasçısı VakıfBank’ın kültürel vizyonunu temsil eden VBKY ile yıllarca okunacak ve özenle saklanacak kitapların yayıncısı olmaya çalışıyoruz. Kültür sanat yaşamımızı önce milli, ardından evrensel düzeyde zenginleştirip yaygınlaştırma, emanetçisi olduğumuz varlık ve değerleri koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktarma hedefini taşıyoruz. Yayın politikamız doğrultusunda toplumu aydınlatan, ufuk açıcı kitaplarla yayın havuzunu zenginleştirmeye devam ediyoruz. 2020 yılı sonu itibarıyla 85 kitabımızı okurla buluşturduk. VBKY’den çıkan kitapları incelemek için web sitemizi (www.vbky.com.tr) ziyaret edebilirsiniz.


Spor

Bir toplumun yaşam biçimini şekillendiren, sosyal sermayesini oluşturan parçalarından birinin de spor olduğuna inanıyoruz. Yürüttüğümüz en uzun soluklu toplumsal fayda projemiz VakıfBank Spor Kulübü, bugün Türk kadınının uluslararası alanda neler başarabileceğini gösteren ve Türk sporunun gelişimine önemli katkılar sağlayan Türkiye’nin en başarılı kulübüdür.

VakıfBank Spor Kulübümüzün voleybol okulları ve altyapı yatırımları ile hem küçük kızlarımızı sporla tanıştırıyoruz hem de kulübün başarısını 35 yıldır “sürdürülebilir” kılıyoruz. Son altı yıldır spor okullarımız aracılığıyla iki binden fazla kızımızın “Yanında Ben Varım” dedik. Voleybol okulları ve altyapımızdan yetiştirdiğimiz sporcular gerek takımımızda gerekse Milli Takım formasıyla nice başarılara imza atıyor. Bu alandaki en büyük hedefimiz, takımımızın başarılarının kızlarımıza ilham kaynağı olarak içlerindeki gücü keşfetmelerini ve hayallerini hayata geçirmelerini sağlamak.

VakıfBank Kadın Voleybol Takımımız ile kazanılan 3 FIVB Dünya Kulüpler Şampiyonası Şampiyonluğu, 4 CEV Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 1 Top Teams Kupası Şampiyonluğu ve 1 Challenge Cup Şampiyonluğu ile “Türkiye’nin uluslararası alanda en çok kupa kazanan takımı” olma unvanını elimizde bulunduruyoruz. Ayrıca takımımız, 23 Ekim 2012'den 22 Ocak 2014'e kadar oynadığı 73 resmi maçın tamamını kazanıp “Üst üste en çok resmi maç kazanan voleybol takımı” ve Kulüpler Dünya Şampiyonası’nda 3 kez şampiyonluk yaşayıp “FIVB Kulüpler Dünya Şampiyonası’nı en çok kazanan takım” unvanlarıyla iki kez Guinness Dünya Rekorlarına girmeyi başardı.

Bankamızın ve ülkemizin gurur kaynağı VakıfBank Spor Kulübünü incelemek için Kulüp sitesini (www.vakifbanksporkulubu.com) ziyaret edebilirsiniz.