Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Köklerimizdeki vakıf kültürü nedeniyle bir banka olmanın ötesinde bir kimliğimiz bulunuyor. Bu kimliğin dokusunu oluşturan vakıf kültürünü yaşamak ve yaşatmak için paylaşmaya ve hizmet etmeye adanmış bir anlayış ve toplumsal fayda esasıyla önemli sosyal sorumluluk faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda kurumsal sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarımızı ‘eğitim’, ‘kültür’ ve ‘spor’ olmak üzere üç ana başlıkta topluyor, sağladığımız uzun vadeli desteklerle toplumun yanında olmaya devam ediyoruz. Sosyal sorumluluk kapsamında özel çocuk eğitimi, kültür yayıncılığı ve sporda altyapı alanlarında toplumsal fayda sağlayacak projeler geliştiriyoruz.


Eğitim

Toplumsal gelişimin en önemli araçlarından eğitim alanında özel çocukların gelişim ve eğitimine odaklanıyoruz. Bu kapsamda Anadolu Otizm Vakfı ile iş birliğinde gerçekleştirdiğimiz projelerle özel çocuklarımızın hayatlarına dokunuyoruz. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmayla 2017 yılından bu yana destek olduğumuz Bilim ve Sanat Eğitim Merkezleri (BİLSEM) bünyesinde toplam 39 adet mekatronik ve akıl oyunları atölyesinin yapımını üstlendik. Destek olduğumuz atölyelerde eğitim alan 7.200 özel yetenekli çocuğumuzun bireysel yeteneklerini keşfedip, bu yeteneklerini en üst seviyede kullanmalarına katkıda bulunuyoruz. Mekatronik ve Akıl Oyunları atölyelerinde özel eğitim alan ve Türkiye’nin geleceği olan çocukların gelişimini desteklemek amacıyla bu alandaki çalışmalarımıza önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz. Bu kapsamda 2020 yılı içinde yine MEB BİLSEM çatısı altında 15 yeni Yapay Zeka Atölyesi kurulmasını, 150 okula ise Bilişim Teknolojileri Laboratuvarı yapılmasını planlıyoruz.


Kültür

Kültür sanat yaşamımızı önce milli, ardından evrensel düzeyde zenginleştirip yaygınlaştırma, emanetçisi olduğumuz varlık ve değerleri koruyup geliştirerek gelecek nesillere aktarma hedefimiz doğrultusunda VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) altında 2019 yılı içerisinde 18 kitabı okurlarımızla buluşturduk ve toplam kitap sayımızı 33’e yükselttik. VBKY bünyesinde “Ve Benzersiz Kitap” ilkesiyle hareket ediyor, güvenilir kaynaklar, ölçülebilir araştırmalar, güçlü ve doğru dil kullanımı kriterleri çerçevesinde edebiyat, tarih, iktisat, felsefe, kesişimler, sanat, insan ve toplum gibi kategorilerde yer alan kitapları okurlarımıza sunuyoruz. Yüzlerce yıllık vakıf kültürünün mirasçısı VakıfBank’ın kültürel vizyonunu temsil eden VBKY ile yıllarca okunacak ve özenle saklanacak kitapların yayıncısı olmaya çalışıyoruz. Yayın politikamız doğrultusunda toplumu aydınlatan, ufuk açıcı kitaplarla yayın havuzunu zenginleştirmeye devam ediyoruz.


Spor

VakıfBank Spor Kulübü ile 33 yıldır altyapıdan yetiştirdiğimiz sporcularla Türk voleybolunu dünyaya tanıtıyoruz. Kadın Voleybol Takımımız ile kazanılan 3 Dünya Kulüpler Şampiyonası Şampiyonluğu, 4 Avrupa Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 1 Top Teams Kupası Şampiyonluğu ve 1 Challenge Cup Şampiyonluğu ile “Türkiye’nin uluslararası alanda en çok kupa kazanan takımı” olma unvanını elimizde bulunduruyoruz. 11. kez Türkiye şampiyonu olduğumuz 2019 yılına dünya ve Avrupa üçüncülüğünü de sığdırdık. Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Kadın Voleybol Milli takımımıza en çok sporcu gönderen takım olmanın gururunu yaşadık. Bankamızın ve ülkemizin gurur kaynağı VakıfBank Kadın Voleybol Takımının başarılarını incelemek için Kulüp sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Tüm bu başarıların en büyük kaynağını teşkil eden altyapımız ve voleybol okullarımız da A Takım’ı aratmayacak gelişim gösterdi. 2019 yılında Gençler ve Midi kategorilerinde sezonu şampiyonlukla tamamladık. VakıfBank Voleybol Okulları ile de 7-14 yaş aralığındaki kız çocuklarımıza temel voleybol eğitimi verilmesini sağlıyoruz. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Saraybosna ve Bursa olmak üzere yedi şehirde toplam dokuz adet olan voleybol okulumuzun dördünü 2019 yılında açtık. Son beş yılda yaklaşık 3 bin kız çocuğumuza temel voleybol eğitimi verdiğimiz voleybol okullarımızın ülke geneline yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.