DİBS (Devlet İç Borçlanma Senedi)

DİBS Nedir?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yurt içi piyasada ihraç edilen borçlanma senetleridir. Kuponsuz (İskontolu) ya da kuponlu olarak ihraç edilebilmektedir. Genellikle Türk Lirası cinsi ihraç edilen devlet iç borçlanma senetlerinin bir yıldan kısa vadeli olanları Hazine Bonosu, bir yıldan uzun vadeli olanları ise Devlet Tahvili olarak adlandırılmaktadır.


DİBS Özellikleri

  • T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı güvencesindedir.
  • Hamiline yazılı olarak çıkmaktadır.
  • Kuponlu ise kupon faiziyle dönemsel nakit akımı sağlamaktadır.
  • Yüksek likidite değerine sahiptir.
  • Vergi avantajı sağlar.
  • Vade sonunu beklemeden, işlem yapılacak tarihteki piyasa koşullarındaki fiyatlara göre nakde çevrilebilir.

DİBS Hangi Müşteriler İçin Uygundur?

Birikimlerini, Türk Lirası cinsindeki yatırım araçlarında değerlendirmeyi tercih eden, risk iştahı düşük, uzun vadeli yatırım yapmayı düşünen veya spekülatif amaçlı kazanç elde etmeyi amaçlayan kişi ve kuruluşlara yönelik enstrümandır.


DİBS’in Anapara Koruması Var mı?

DİBS vade tarihine kadar hesapta tutulduğu takdirde anapara ve faizin tamamının ödenmesi garantilidir. DİBS vadesi dolmadan ikincil piyasada nakde dönüştürülmek istenirse, piyasada geçerli fiyatlardan satış yapılacağı için vade sonunun beklenilmesi durumundaki kazanca göre daha az getiri veya zararla da karşılaşılabilir.


DİBS İşlemleri Nasıl Yapılır?

DİBS alım-satım işlemlerinizi, herhangi bir alt limit olmaksızın, hafta içi mesai saatleri (09:30-17:00) arasında tüm VakıfBank Şubeleri, VakıfBank İnternet Bankacılığı ve 0850 222 0 724 Çağrı Merkezi ile yapabilirsiniz.

DİBS ihalelerine katılarak birincil piyasadan DİBS satın almak için ihale günü en geç saat 10:30 ’a kadar, size en yakın VakıfBank Şubesine başvurabilirsiniz. İhaleye katılabilmek için 250 TL’lik bir alt limit bulunmaktadır.

DİBS Fiyat ve Faiz Oranlarını Nasıl Takip Edebilirim?

Günlük DİBS alış-satış faiz oranlarımıza, internet sitemiz “Günlük Finans” bölümünden ulaşabilirsiniz. Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasasını takip etmek ve piyasalardaki gelişmelerden anında haberdar olmak istiyorsanız "VakıfBank e-Finans" internet sitemizi kullanabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz