e-İmza Nedir?

E-İmza, elektronik ortamlarda iletilen talimatların imzalarının doğrulanmasında kullanılan “5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu” ile yürürlüğe girmiş kimlik doğrulamasının yapıldığı elektronik veriyi tanımlar. Elektronik İmza Kanunu’nda Güvenli Elektronik İmza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiştir.

E-İmza sertifikası kullanmak isteyen firmaların yasal olarak belirlenmiş elektronik sertifika sağlayıcısı firmalar’dan hizmet alması gerekmektedir.

E-İmza Talimat İletimi

E-İmza ile talimatlarını iletmek isteyen müşterilerimiz Bankamızın ıslak imzaya zorunlu tuttuğu işlemler dışındaki talimatlarını, Bankamız e-İmza doğrulama sistemi ile gönderebilmektedir. Bu sistem kapsamında çalışmak isteyen müşterilerimizin ilk önce e-İmza sertifika sağlayıcısı kurumlardan e-İmza temin etmeleri, sonrasında ise Bankamız e-İmza sistemine gerekli tanımlarının yapılması yeterlidir. Söz konusu tanımların yapılması ile müşterilerimiz kendi sistemlerinde e-İmzaladığı talimatlarını, Bankamızda bu işlem için açılan “sftp” alanına bırakmaları ile e-İmzalanmış talimatların sistemimize iletilmesi ve imza doğrulamalarının yapılması sağlanmaktadır.

Sftp üzerinden talimatların iletilmesi için müşterilerimizin hizmet aldığı e-İmza sertifika sağlayıcısı firmaların bu sisteme uyumlu doküman iletebilmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi için size en yakın şubemize başvurabilirsiniz.