Güvenlik

İnternet Bankacılığı oturumunuzu açarken;

 • İnternet sayfamıza, tarayıcınızın adres satırına www.vakifbank.com.tr yazarak ulaşın ve açılacak sayfadan İnternet Bankacılığı uygulamamızı açın.

 • Önce, açık olan tüm tarayıcı pencerelerini kapatın. Daha sonra, yeni bir pencere açarak İnternet Bankacılığı'na bağlanın. İnternet Bankacılığı'na bağlanıldığında, site adresimizin "https" ile başladığından emin olun.

 • Tarayıcı penceresinde “kapalı kilit” simgesi gözükmelidir. Eğer “kapalı kilit” simgesi yoksa, bankacılık işlemlerini yapmayın ve sistemden hemen çıkın. Çünkü kilit işareti, bağlantının şifrelenmiş olduğunu belirtir

 • İnternet Bankacılığı'nda yaptığınız işlemler bittikten sonra uygulamayı, "Güvenli Çıkış" tuşunu tıklayarak kapatınız.

Güvenliğiniz için dikkat ettiklerimiz;

Günümüzde İnternet Bankacılığı kullanımının artması ve gelişen teknolojilerin kötü niyetli olarak müşteri bilgilerini elde etmeye yönelik kullanılması sebebiyle, güvenlik daha da önemli bir konu olarak gündemimizde. 

VakıfBank İnternet Bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirdiğiniz tüm finansal işlemlerde, güvenliğiniz bizim için önemli. İnternet Bankacılığı'nı kullandığınız her an gizlilik ve güvenliğinizi en yüksek seviyede tutabilmek için mevcut güvenlik uygulamalarımızı sürekli güncelliyor ve teknolojiyi yakından takip ederek yeni güvenlik önlemlerini uygulamaya alıyoruz. 

Bu konuda göstermiş olduğumuz hassasiyet, yeni uygulamamız olan Cep İmzayı hayata geçirmemizi sağladı. Güvenlik Ayarları seçeneğiyle İnternet Bankacılığı'nı kendi kullanım tarzınıza uygun olacak şekilde sınırlandırabilirsiniz.

Size tavsiyelerimiz;

Bankamızın, güvenliğiniz için aldığı tedbirlerin yanı sıra, sizin alacağınız bazı küçük önlemler de güvenliğinizi sağlamada önemli rol oynuyor:

 • İşletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyin. Böylece, olası güvenlik açıklarının kullanılmasını önleyebilirsiniz. 

 • Her zaman internet tarayıcınızın en güncel sürümünü kullanın.

 • Mutlaka bir anti virüs yazılımı kullanın ve bu yazılımı düzenli olarak güncelleyin. 

 • Bilgisayarınıza, bir güvenlik duvarı kurun ve etkinleştirin. 

 • Sadece güvenilir kaynaklardan temin ettiğiniz yazılımları kullanın.

 • İnternet Bankacılığı işlemleri sırasında, bilgisayarınızdaki diğer bütün programları kapatın. Bu süre zarfında chat ve sörf yapmayın, dosya indirmeyin. 

 • İnternet Bankacılığı’nı, bilmediğiniz yabancı bir bilgisayarda ya da ortak kullanılan bilgisayarlarda (internet cafe gibi) kullanmayın. 

 • Asla, telefon veya e-posta üzerinden banka hesaplarınızı ve/veya şifrelerinizi paylaşmayın.

 • Bankamız size hiçbir zaman şifrelerinizi soran, bilgilerinizi güncellemenizi veya şifrelerinizi değiştirmenizi isteyen ya da doğrudan internet sitemize bağlantılar içeren bir e-posta göndermez. Böyle bir e-posta aldığınızda, lütfen en kısa sürede 0850 222 0 724 Çağrı Merkezini arayarak durumu bildiriniz. 

 • Kullanıcı bilgilerinizin gizliliği için özen gösteriniz. Şifrenizi bir yere yazmayınız, bilgisayarınıza veya tarayıcınıza kaydetmeyiniz. Doğum tarihi veya telefon numarası gibi başka kişilerin kolayca tahmin edebileceği şifreler kullanmayınız. Şifrenizi yan yana, ikiden fazla tekrar eden ya da ardışık rakamlardan oluşturmamaya ve belirleyeceğiniz yeni şifrenizin en son kullandığınız iki şifreden farklı olmasına özen gösteriniz.

İnternet Bankacılığının Taşıdığı Riskler;

Günümüz internet bankacılığında, gelişen teknoloji ile birlikte, müşteri bilgilerini elde etmeye yönelik e-posta ve linkler gibi bir takım yöntemlerle kullanıcının, kart bilgileri, kart şifreleri vb. bilgiler istenmektedir. Bu yöntemlerle kullanıcının kişisel bilgileri elde edilebilmektedir. Hem internet siteleri hem de klavye ve ekran görüntülerini kopyalayabilen programlar vasıtasıyla kullanıcının her türlü şifre bilgilerine de ulaşılabilmektedir. Bu tür risklerin oluşmaması için Bankamız internet bankacılığı girişinde yer alan Güvenlik Uyarıları ve Güvenlik menüsündeki açıklamaları dikkatle okumanız ve uygulamanız, güvenliğiniz için önem taşımaktadır.