Hizmet Şartları

Bankaların Bilgi Sistemleri ve Elektronik Bankacılık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’ kapsamındaki düzenlemeler ile 08502220724 ve 4440724 numaralı Çağrı Merkezi işlemlerimizde bazı değişiklikler yapılmıştır.
Bu kapsamda, işlemlerinizi Çağrı Merkezimiz aracılığı ile sağlayabilmemiz için,

  • Bankamızda kayıtlı telefon numarasından arama gerçekleştirilmesi,
  • Mobil Bankacılık kullanıyorsanız, işlemin Cep İmza ile onaylanması,
  • Kredi kartı veya bankomat kart şifresinin,
  • Bankamızda kayıtlı cep telefonunuza işlem esnasında gönderilecek Tek Kullanımlık Şifrenin,
  • Çağrı Merkezi Şifresinin doğru ve başarılı şekilde tuşlanması

şartlarından bir veya birkaçının yapacağınız işleme göre doğrulanması beklenecektir.

Bankomat veya Kredi Kartı Şifresi

Şifrenizi İnternet Bankacılığı, VakıfBank Mobil, Şubelerimiz ve Çağrı Merkezi kanallarımızdan alabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için 0850 222 0 724 nolu Çağrı Merkezimizi arayarak “Kredi Kartı şifremi almak istiyorum” veya “Bankomat Kart şifremi almak istiyorum” diyebilirsiniz.

Çağrı Merkezi Şifresi

Şifrenizi VakıfBank Mobil ve Çağrı Merkezi kanallarımızdan oluşturabilirsiniz. Bu işlemi yapmak için 0850 222 0 724 nolu Çağrı Merkezimizi arayarak “Çağrı Merkezi şifremi almak istiyorum “ diyebilirsiniz. VakıfBank Mobil üzerinden Çağrı Merkezi şifrenizi oluşturabilmeniz için Profilim>Ayarlar>Güvenlik Ayarları>Çağrı Merkezi Şifre Belirleme menüsünden şifrenizi belirleyebilirsiniz. Çağrı Merkezi Şifreniz; 6 haneden oluşmalı ve birbirini takip eden sayılardan veya aynı sayılardan oluşmamalıdır. (Örneğin; 123456 veya 222222 vb. olmamalıdır.)

Tek Kullanımlık Şifre

Bankamızda kayıtlı cep telefon numaranıza işlem esnasında SMS olarak gönderilecektir. Bankamızda kayıtlı cep telefon numaranızı ATM, İnternet Bankacılığı, VakıfBank Mobil ve Şube kanallarımızdan güncelleyebilirsiniz.