OGS Ödemeleri

Otoyol ve Köprülerde hızınızı kesmeyecek geçişler için OGS’niz Vakıfbank’ta.

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS), Karayolları Genel Müdürlüğü’nün sorumluluğunda işletilen otoyol ve boğaz köprülerinde uygulanan, bir geçiş ücreti ödeme sistemidir.

Bir otoyola, OG (Otomatik Geçiş) şeridini kullanarak giriş yaptığınız takdirde, geçiş esnasında, hangi otoyola nereden, ne zaman girdiğiniz, aracınıza takılı durumdaki elektronik etikete (Araç içi birim), otomatik olarak kaydedilir. Aynı otoyolda bir OG şeridinden çıkış yaparken, elektronik etiket üzerindeki giriş bilgileri yine otomatik olarak okunur ve gişe bilgisayarları tarafından ücret tahakkuk ettirilerek, banka hesabınız veya kredi kartınızdan tahsil edilir. Böylece, geçiş ücreti için nakit taşıma sorunu yaşamazsınız.

Bilmeniz gerekenler

OGS cihazınızı, VakıfBank Ek Hesabınız veya Kredi Kartınız ile ilişkilendirerek kullanabilirsiniz. OGS cihazı satın almak için VakıfBank Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan veya Şubelerimizden başvuru yapabilirsiniz. OGS cihazınızı, VakıfBank Ek Hesabınız veya Kredi Kartınız ile ilişkilendirdiğiniz takdirde; OGS cihazınıza yükleme yapmak için Şubelerimize uğramak zorunda kalmayacaksınız.

OGS cihazınızın bakiyesi yeterli olmadığı takdirde, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından cihazınız otomatik olarak ilk geçişinizde kullanılmaz hale geleceğinden, OGS hesap bakiyenizi sürekli kontrol etmeniz ve gerektiği takdirde hesabınızı müsait hale getirmeniz gerekmektedir.

OGS ile ilgili detaylı bilgilere VakıfBank Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan ulaşabilir veya Şubelerimizden öğrenebilirsiniz.

*Araçlar, Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından ödeyecekleri ücretler açısından sınıflandırılmıştır. KGM tarafından belirlenen araç sınıfları listesine ve OGS sistemi hakkında detaylı bilgilere www.kgm.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.