Sık Sorulan Sorular

Hisse senedi/Varant alım satım işlemlerimi nasıl gerçekleştirebilirim?

https://www.vakifbank.com.tr/hesap-ac.aspx?pageID=2430 linkinde yer alan açıklamalar eşliğinde yatırım hesabınızı açabilir ve VakıfBank Mobil/İnternet Bankacılığı ile TradeOnline uygulamalarından hisse senedi/varant alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi/Varant açılışı komisyon oranınız nedir? Komisyon oranlarında değişiklik için ne yapmalıyım?

Hisse senedi/varant alım satım işlemlerinde standart komisyon oranımız binde 2 (0.002)’dir. Komisyon indirim talepleri VakıfBank Şubelerinden ve VakıfBank Çağrı Merkezinden iletilebilmekte olup talebinizin sonucu SMS tercihi evet olan müşterilere SMS ile bildirilmektedir.

Hisse senedi satışından gelecek tutar ile takas gerçekleşme gününü (T+2) beklemeden hemen senet alabilir miyim?

Pay (hisse senedi) satış bedelleri Takasbank A.Ş. tarafından 2. iş günü aracı kurumların hesaplarına aktarılmakta ve aracı kurumlar da müşterilerine, pay senedi satış işlemi gerçekleştikten sonraki 2. işgünü ödeme yapabilmektedir. Bu nedenle takas alacağının daha önce ödenmesi mümkün olmamaktadır.

Sattığım hisse senedinin takas bakiyesi ile yeni senet alabilir miyim?

Hisse senedi satışı gerçekleştikten sonra takasta görülen satış tutarı karşılığında pay senedi alış talimatı verilebilmektedir. Buradaki tek şart, alış yapmak istediğiniz kıymete Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında Brüt Takas tedbiri uygulanmıyor olmasıdır.

Hisse senedi maliyetim neden alış yaptığım fiyatın üzerinde görünmektedir?

Ekranlardaki maliyet; komisyon dahil edilerek hesaplanıp ortalama maliyet olarak gösterilmektedir.
Maliyet Örneği;
1000 adet 5.00 TL fiyattan VAKBN senedi almış olduğunuzu düşünelim. Burada gerçekleşen fiyat 5.00 TL olup bunu emir takip menülerinden görebilirsiniz.
1-)Maliyet hesaplanırken önce BSMV dahil ödediğiniz komisyon tutarı hesaplanır;
fiyat*adet*komisyon oranı = 5.00 (fiyat)*1000(adet)*0.002(örnek komisyon oranı)*bsmv(1.05) =10.50
2-)Hesaplanan komisyon tutarla toplanır;
5000+10.50=5.010,50 TL
3-)Bulunan rakam adete bölünür;
5.010,50/1000=5.01050(5.01) rakamı elde edilir ve maliyet olarak başa baş rakamı ekranlarda gösterilir.

Hisse senetleri/Varant işlemlerimde verdiğim emrin durumu hakkında nasıl bilgi alabilirim?

Girdiğiniz emirlerin durumunu aşağıdaki şekilde sorgulayabilirsiniz.
TradeOnline Mobil uygulamasından hesabınıza giriş yaptıktan sonra Günlük İşlemler menüsünden,
VakıfBank Mobil’de Yatırım/Hisse Senedi/Emir Takip menüsünden,
VakıfBank İnternet Bankacılığından Hisse Senedi/Emir Takip menüsünden,
TradeOnline WebClient platformunda ise Emirlerim menüsünden emirlerinizin durumunu (Gerçekleşen-iptal edilen-bekleyen) takip edebilirsiniz.

Brüt Takas uygulanan hisse senetlerinde alım satım işlemleri nasıl yapılmaktadır ve bu payların listesini nereden takip edebilirim?

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Borsa İstanbul bir pay için belirli bir süre ya da süresiz olarak brüt takas uygulanmasına karar verebilmektedir. Brüt takasa tabi bir senet alıyorsanız takas kuralları gereğince bu senedi en erken ertesi iş günü satabilirsiniz. Brüt takasa tabi bir senedi satmanız durumunda ise bakiyenizi 1 iş günü sonra takas bakiyede ve borsa işlem limitinde görebilir ve kullanabilirsiniz.Brüt takasa tabi payları https://www.borsaistanbul.com/tr/sayfa/493/pay-piyasasi-piyasa-isleyisi linkinde yer alan Brüt takas sekmesine girerek https://www.borsaistanbul.com/files/yeni_format_brut_takasa_tabi_paylar_listesi.pdf dosyasından takip edebilirsiniz.

* 01/10/2020 tarihinde devreye alınan Pay Piyasası yeni pazar kurallarına göre Alt Pazar, Yakın İzleme Pazarı ve Piyasa Öncesi İşlem Platformu’nda takas işlemleri brüt takas esaslarına göre gerçekleştirilmektedir.

İnternet İşlem Yasağı uygulanan paylar (hisse senetleri) ile nasıl işlem yapılmaktadır?

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında Borsa İstanbul tarafından bir pay için belirli bir süre ya da süresiz olarak internetten emir kabulünün yasaklanması yönünde bir karar alınabilir. Bu yasak kapsamına giren senetlere ilişkin emirlerinizi 0850 222 77 72 no’lu Vakıf Yatırım çağrı hattından veya https://www.vakifyatirim.com.tr/iletisim linkinden yer alan bölgenizdeki Vakıf Yatırım şubelerinden birini arayarak iletebilirsiniz.

Emir ilettiğim Hisse Senedi/Varantta girdiğiniz emrin fiyatını görmesine rağmen emir neden gerçeklememiştir?

Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlemler fiyat ve zaman önceliğine göre gerçekleştirilir. Farklı fiyat kademelerinden girilen emirler, BİST’e iletiliş zaman önceliğine göre ilgili fiyat kademelerinde sıraya yazılır. Kıymet ilgili fiyattan işlem görmeye başladığında emirler zaman önceliğine göre BİST tarafından gerçekleştirilir. Ancak bir fiyattan işlem olması bu fiyat kademesindeki tüm emirlerin gerçekleşeceği anlamına gelmez. İlettiğiniz emir karşılığında yeterli sayıda satıcı veya alıcı bulunmaz ise emriniz kısmi gerçekleşebilir veya hiç gerçekleşemeyebilir.

Hisse Senedi Bedelli sermaye artırımlarına nasıl katılırım? Ya da katılmak istemiyorsam ne yapmalıyım?

Sermaye piyasası aracının yeni pay alma hakkı kullanımının son gününden bir gün önce piyasa kapanış fiyatının yeni pay alma hakkı bedelinin üzerinde olması halinde, yeni pay alma hakkı işlemleriniz otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Bunun karşılığında yatırım hesabınızdan bedelli sermaye artırım tutarı tahsil edilip karşılığında senetler verilmektedir.

Fiyat uygun olmasına rağmen bedelli sermaye artırımına katılmak istemeyen müşterilerimizin bunu açıklayıcı bir dilekçe ile Bankamıza ve/veya Vakıf Yatırıma’a ulaştırmaları gerekmektedir.

Kullanmak istemediğiniz rüçhan hakkı kuponlarının rüçhan hakkı kupon satış süresi içinde satışını yapabilirsiniz. Rüçhan hakkı kuponlarının satışının yapılması durumunda yeni pay alma hakkı kullanım işlemi yapılamamaktadır.

Bunun haricinde fiyat eğer uygun değilse (kullandırım tarihi öncesindeki seans kapanışındaki senet fiyatı kullandırım fiyatına eşit veya küçükse) müşterilerimize kullandırım yapılmamaktadır.

Rüçhan senedi alım işlemlerini nereden yapabilirim?

Rüçhan senetlerine ilişkin alım emirlerinizi 0850 222 77 72 no’lu Vakıf Yatırım çağrı hattından veya https://www.vakifyatirim.com.tr/iletisim linkinden yer alan bölgenizdeki Vakıf Yatırım şubelerinden birini arayarak iletebilirsiniz.

Yatırım yaptığım şirket temettü veya bedelsiz sermaye artırımına gitti hesabıma ne zaman yatar?

Temettü ödemesi veya bedelsiz sermaye artırımında nakit yükümlülüğünüz bulunmamaktadır. Şirketin yaptığı KAP (www.kap.org.tr) açıklamasına istinaden ödeme tarihinde senet veya TL bakiye yatırım hesabınıza otomatik olarak yatacaktır.

>
Hisse Senetlerimi farklı bir kuruma nasıl virmanlayabilirim?

Hisse senedi virman işlemleri dijital kanallardan yapılamamaktadır. Size en yakın Vakıfbank şubesine giderek dilekçe bırakmanız gerekmektedir.

Yatırım hesabımda bulunan küsürat senetleri portföyümden sildirebilir miyim?

Size en yakın VakıfBank Şubesine dilekçe bırakarak küsürat senetlerinizi değerinden vazgeçerek portföyünüzden sildirebilir veya farklı bir kuruma virman yapabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz