TURSEFF Kredileri

VakıfBank; Çevre Bankacılığı kapsamında, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projeleri finansmanı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı (TURSEFF) Programı ile uzun vadeli finansman ve uygun kredi koşulları sağlamaktadır.

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı (TURSEFF) programının kalite, kapasite ve kârlılık artışı sağlamasının yanı sıra, toplumda çevre bilincinin oluşturulmasına da katkı sağlayacağı düşünülmektedir

TURSEFF Kredilerinde VakıfBank;


  • EBRD (Avrupa İmar ve kalkınma bankası tarafından verilen) “Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Mükemmellik ödülü”
  • 2010 Yılında TurSEFF-1 projesinde programın devam ettiği 14 ülke içinde en kısa sürede ilk krediyi kullandıran banka,
  • EBRD'nin fotovoltaik sektörüne ilk kredisini kullandıran banka,
  • EPC (Enerji performans garantili kontrat sistemi finansmanı örneğini gerçekleştiren ve Enerji Bakanlığı tarafından ödüllendirilen LED aydınlatma projesi finansmanını sağlayan banka,
  • 2013 TurSEFF-2 projesinde ilk krediyi kullandıran banka,

ünvanlarını almıştır.


TurSEFF kaynaklı kredilerin içeriği:

1-Ticari Enerji Verimliliği Yatırımları

Isı ve elektrik kojenerasyon sistemleri, kazan, enerji dağıtım sistemleri, rehabilitasyon onarımları, güneş, rüzgar ve atık enerji sistemleri, tarımsal projeler vb. bu kapsamda değerlendirilir.

2-Küçük Ölçekli Yenilenebilir Enerji Yatırımları

Kapasitesi 10 MW’ tan düşük olan yenilenebilir enerji santrali (rüzgar tribünleri ve hidroelektrik vb.) projeleri bu grupta değerlendirilir.

3-Yapı Sektöründe Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Yatırımları

Isı sisteminin iyileştirilmesi ve ısı kontrolünün yapılması, mevcut pencerelerin yeni çift camlı pencerelerle değiştirilmesi, eski kazanların yeni ve verimli kazanlarla değiştirilmesi,ticari binalarda yenilenebilir enerji sistemlerinin uygulanması (güneş enerjisi ile ısıtma/soğutma vb.) gibi projeler bu kapsamda değerlendirilir.

4-Uygun üreticiler, tedarikçiler ile enerji verimliliği montajcıları ve yenilenebilir enerji teknolojisi ekipman malzemeleri için Yatırım Kredileri

Fatura karşılığı kullanılmak üzere alınan makine veya yapılan iş, enerji tasarrufu sağlıyorsa bu kapsamda değerlendirilebilecektir.


Detaylı bilgi için size en yakın şubemize başvurabilirsiniz.Hemen Başvur