Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (Yazar Kasa POS’lar)

Yazar Kasa POS nedir?

3100 sayılı Kanunun 69 ve 70 seri numaralı tebliğlerinde belirtilen teknik şartnameye uygun olarak üretilmiş tüm yazar kasa EFT-POS özelliklerini bir arada barındıran cihazlardır. Yeni uygulama ile birlikte yazar kasalar bu isim ile adlandırılacak olup POS tipine göre kademeli geçişler ile 31 Aralık 2015 tarihine kadar tüm işletmeler eski yazar kasalarını Yazar Kasa POS’lar ile değiştirecektir.

Detaylı Bilgi: www.gib.gov.tr

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazları kimler kullanmalı?

Faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükellefler ile Yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler 01 Ekim 2013 tarihinden itibaren bu cihazlar yerine EFT-POS özeliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorundadırlar.

Diğer mükellefler için geçiş tarihi 31 Aralık 2015 olup resmi duyurulara paralel gelişmeler ayrıca paylaşılacaktır.

Detaylı Bilgi: www.gib.gov.tr

İşyerlerimizin Yazar Kasa POS alabilecekleri VakıfBank ile anlaşmalı firmalar hangileridir?
MARKA MODEL

VERA

DELTA

BEKO

220 TR /300 TR

PROFİLO

VERİFONE VX 680-E1 ve S900 ECR

HUGİN

VX675 ECR

INGENİCO

İWE 280

MİKROSARAY

PİDİON MT 360 E

INFOTEKS/FUSIONS

410-G

INFORMATIK

İNPOS M120


Farklı firmaların geliştirme süreçleri de devam etmekte olup anlaşma ve onay süreçlerini takiben duyurumları yapılacaktır. Onaylı firmaların takip edilebileceği bağlantı aşağıda verilmiştir:

www.gib.gov.tr

**Yeni Cihazların GİB onaylarının alınmasının ardından bu cihazlar üzerinden Bankamız POS uygulamaları çalışır hale gelecektir.

Yeni nesil ÖKC’yi nasıl temin edebilirim?

Mükellefler bağlı bulundukları vergi dairelerinden alacakları izin yazısı ile birlikte tercih ettikleri yazarkasa firması satış noktası veya bankalardan alacakları Yazarkasa POS cihazının satın alma işlemini tamamlayıp, ürün faturası temin etmelidirler. Cihaz, henüz bayilerde bulunmasa bile ödemesinin yapılarak satın alma işleminin gerçekleştirmesi yeterlidir. Yazarkasa POS cihazı satın alındıktan sonra, cihaz alış faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 90 gün içerisinde cihazların kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Yazarkasa POS cihazını teslim aldıktan sonra VakıfBank POS uygulamasının yüklenmesi için mutlaka bir VakıfBank şubesine başvurulmalıdır. Başvuru sürecinde işyerleri; bağlı bulundukları vergi dairelerinden alacakları izin belgesi ve cihazı yazar kasa üretici firmalarından alan mükelleflerin cihaz sicil numarası ile şubelerimize başvurmaları gerekmektedir.