Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri

Yönetim Kurulu dokuz üyeden oluşur. Bunlardan (A) grubunun üç üyesi ile (B) grubunun bir üyesi ve (C) grubunun iki üyesi kendi gruplarının çoğunluğunun göstereceği adaylar arasından, bir üye (D) grubunun tercihleri öncelikli olarak dikkate alınarak ortakların önereceği adaylar arasından, iki üye ortakların önereceği adaylar arasından Genel Kurulca seçilir. Genel Kurulca (D) grubunun tercihleri öncelikli olarak dikkate alınarak seçilen bir üye ile (A) ve (C) grubunun birer üyesi bağımsız üyelerdir.

Yönetim Kurulu Üyeleri 

Mustafa SAYDAM -  Yönetim Kurulu Başkanı 

1966 yılında Ağrı’da dünyaya gelen Mustafa Saydam,1990 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuştur. 1993 yılında VakıfBank’ta Müfettiş Yardımcısı unvanıyla göreve başlamıştır. 1996-1999 yılları arasında Müfettiş olarak görev yaptıktan sonra çeşitli şube ve birimlerde Müdür Yardımcısı ve Müdür olarak görev yapmıştır. 2005-2010 yılları arasında VakıfBank’ta İnsan Kaynakları Başkanlığı’nda, 2010-2013 yılları arasında ise Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Başkan unvanıyla görevini yürütmüştür. 2013 yılı Ekim ayında VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Saydam, bu görevini 2019 yılı Ocak ayına kadar sürdürmüştür. Vakıf Emeklilik’te Genel Müdür Yardımcılığı ve Vakıf Pazarlama’da Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan Saydam, 26 Mart 2021’de toplanan VakıfBank 67. Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı gün toplanan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda da Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. Evli ve iki çocuk babası olan Mustafa Saydam, İngilizce bilmektedir.

 

Dr. Cemil Ragıp ERTEM - Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olan Dr. Ertem, finans ve iktisat alanlarında yüksek lisans ve doktorasını İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi’nde ve THK Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaparak bilgi ekonomisi, ekonomi-politik, alternatif büyüme ve para teorileri konularında ders vermiştir. Dr. Ertem, ekonomi-politik, ekonomi politikaları, para politikaları alanlarında çok sayıda makaleye imza atmıştır. Uzun yıllar çeşitli yayın organı ve gazetelerde köşe yazarlığı, ekonomi konusunda TV yorumculuğu da yapmıştır. 2011 yılı ‘MÜSİAD En İyi Ekonomi Yazarı’ ödülünün sahibidir. ‘Bitişler ve Başlangıçlar’, ‘Yeni Dünya Düzeni-Wiki Leaks’, ‘Dünyayı Sarsan 60 Gün’ ve ‘Yatağını Bulan Nehir’ (Erdoğan dönemi ekonomi politiği) isimlerinde yayımlanmış dört kitabı bulunmaktadır. Halen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomi Başdanışmanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu üyeliği görevlerini yürütmektedir. 13 Ağustos 2018 tarihinde VakıfBank Yönetim Kurulu Üyesi seçilmiştir. 12 Haziran 2020 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında seçildiği Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini sürdürmektedir.

 

Abdi Serdar ÜSTÜNSALİH - Genel Müdür Yönetim Kurulu Murahhas-Tabii Üyesi

1963 yılında Trabzon’da doğan Abdi Serdar ÜSTÜNSALİH, meslek hayatına 1991 yılında Bankamızda başlamıştır. Daha sonra Bankamızda çeşitli şube ve birimlerde müdürlük yapmış, Bilgi İşlem, Bireysel Bankacılık, Bankacılık Operasyonları, Temel Bankacılık Uygulama Geliştirme birimlerinde ise başkanlık görevlerini yürütmüştür. Temmuz 2018 tarihinde bankamızda Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Üstünsalih, 27 Mayıs 2019 tarihinden itibaren ise görevine Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi olarak devam etmektedir. Ayrıca Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Abdi Serdar ÜSTÜNSALİH, birçok vakıf ve dernekte de görev yapmıştır.

 

Abdülkadir AKSU - Yönetim Kurulu Üyesi – Bağımsız Üye

1944 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Abdülkadir Aksu, ilköğrenimini Diyarbakır Cumhuriyet İlkokulu’nda, orta öğrenimini Ziya Gökalp Lisesi’nde tamamladı. 1962 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi - Mülkiye’de yükseköğrenimine başladı. Mezuniyeti sonrasında Diyarbakır’da Stajyer Kaymakam olarak göreve başladıktan sonra Ergani Kaymakam Refikliği, Bismil İlçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Genç, Akçadağ ve Doğanşehir gibi ilçelerde Kaymakam vekilliği yaptı. 1970 yılında Kınık Kaymakamlığı’na atandı. Askerlik görevi sonrası, 1973–1980 yılları arasında sırasıyla Yozgat Sarıkaya Kaymakamlığı, Malatya Emniyet Müdürlüğü, Kahramanmaraş Vali Vekilliği Merkez Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 29 Ağustos 1980’de Rize Valiliğine atandı ve kısa bir süre Valilik ve Belediye Başkanlığı görevlerini birlikte yürüttü. Merkez Valiliği görevinden sonra 1984-1987 yılları arasında Gaziantep Valiliği yaptı. 1985 yılında Yılın Bürokratı seçilen Aksu, ayrıca onlarca kez “Yılın Siyaset Adamı” ödülüne layık görülmüş bir devlet adamıdır.

29 Kasım 1987’de Anavatan Partisi’nden 18’nci Dönem Diyarbakır Milletvekili seçilmiş, Aralık 1987’de Anavatan Partisi TBMM Grup Başkan Vekili olmuştur. 31 Mart 1989’da 46. Cumhuriyet Hükümetinde İçişleri Bakanlığına atanmış, 47. Cumhuriyet Hükümetinde de bu görevini 23 Haziran 1991’e kadar sürdürmüştür. 24 Aralık 1995’te tekrar Anavatan Partisi’nden Diyarbakır Milletvekili olarak Parlamentoya girdikten kısa bir süre sonra Anavatan Partisi Grup Başkan Vekilliğine seçilmiş, 53. Cumhuriyet Hükümetinde GAP’tan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine atanmıştır. 16 Ağustos 1996’da Refah Partisi'ne (RP) katılan Aksu, bu partide Genel İdare Kurulu Üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Aksu, RP’nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra Fazilet Partisi’nde siyasete devam etmiştir. Abdülkadir Aksu, siyasete kendisine çok büyük güven duyduğu Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte yeni bir heyecanla ve yeni hayallerle devam ederek AK Parti’nin kurucularından biri olmuştur. Bu partide Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttükten sonra 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan seçimlerde İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçilmiştir. 58 ve 59. Hükümet dönemlerinde İçişleri Bakanlığı görevinde, 2009-2012 yılları arasında da AK Parti, Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur.

Abdülkadir Aksu, 2019 yılı Mayıs ayında seçildiği VakıfBank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2021 yılı Mart ayına kadar sürdürmüş, VakıfBank 67. Olağan Genel Kurulu’nda bağımsız üye olarak seçilmiştir.

 

Dr. Adnan ERTEM - Yönetim Kurulu Üyesi

1965 yılında doğan Dr. Adnan Ertem, ortaöğrenimini Erzurum’da tamamlamıştır. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Dr. Ertem, 1997 yılında sosyoloji alanında doktorasını tamamlamıştır. 1988 yılında T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başlamış, 1991 yılında Müfettişliğe, 2002 yılında ise Başmüfettişliğe atanmıştır. 2002-2007 yılları arasında İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü görevini yürütmüştür. 2007-2010 yılları arasında T.C. Başbakanlık Müsteşar Yardımcılığı görevini yürüten Dr. Ertem, 14 Ekim 2010 – 26 Aralık 2019 tarihleri arasında Vakıflar Genel Müdürü olarak görev yapmıştır. Aralık 2019’da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcılığına atanmıştır. 27 Ekim 2010 tarihinden itibaren VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdüren ve aynı zamanda Ücretlendirme Komitesi Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek Üyesi olan Dr. Adnan Ertem, evli ve iki çocuk babasıdır.


Şahin UĞUR - Yönetim Kurulu Üyesi 

İlk ve orta öğrenimini Malatya ve Erzurum’da tamamlayan Şahin Uğur, 1979 yılında Atatürk Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Yönetimi Bölümü’nden mezun olmuştur. 1984 yılında VakıfBank’ta başladığı çalışma hayatında 2004 yılına kadar Müdür Yardımcısı, Müdür ve Başkan olarak görev yaptıktan sonra, 2004-2013 yılları arasında Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmüştür. VakıfBank iştirakleri VakıfBank International AG Viyana, Güneş Sigorta, Taksim Otelcilik, Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Vakıf Menkul Kıymetler ve Vakıf GYO şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 9 Haziran 2017 tarihinden itibaren VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmekte olan Şahin Uğur, aynı zamanda Kredi Komitesi Üyesidir.

 

Dilek YÜKSEL - Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız Üye

1977 Niksar/Tokat doğumlu olan Dilek Yüksel, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü mezunudur. Ankara Üniversitesi Banka Hukuku ve Araştırma Enstitüsü’nde Bankacılık ve Ekonomi eğitimi almıştır. Samsun Atakum Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Ankara Mamak Belediyesi Kültür Şube Müdürü olarak görev yapmıştır.

TBMM’de 23 ve 24. dönemlerde Tokat Milletvekili olarak görev yapmıştır. 23. Dönemde KİT Komisyonu’nda; 24. Dönemde Milli Savunma Komisyonu ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda görev almıştır. Kadın İstihdamının Artırılması ve Çözüm Önerileri Konulu Alt Komisyon’a Başkanlık yapmıştır. Ayrıca 24. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyelik görevini yürütmüştür. 29 Mart 2016 tarihinden itibaren VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüten Dilek Yüksel, aynı zamanda Denetim Komitesi Üyesi, Kurumsal Yönetim Komitesi Üyesi ve Kredi Komitesi Yedek Üyesidir. İngilizce bilen Yüksel, evli ve 2 çocuk annesidir.


Serdar TUNÇBİLEK - Yönetim Kurulu Üyesi - Bağımsız Üye

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olan Serdar Tunçbilek, çalışma hayatına 1985 yılında Emlak Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı olarak başlamıştır. Dört yıl süren Müfettişlik görevinin ardından 11 yıl boyunca Kredi Pazarlama, Kredi Takip, Menkul Değerler Müdürlüğü ve Dusseldorf Finansal Hizmetler Şube Müdürlüğü görevlerini üstlenen Tunçbilek, 2000-2001 yılları arasında Egebank’ta Genel Sekreterlik yapmıştır. 2001-2005 yılları arasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda Daire Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Serdar Tunçbilek, 2006-2007 yıllarında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nda Grup Koordinatörlüğü ve Daire Başkan Vekilliği yapmıştır. Tunçbilek aynı zamanda, 2001-2007 yılları arasında TMSF bünyesindeki şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliği, Gözetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

2007 yılında VakıfBank’ta Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilen Tunçbilek, 5 yıl süreyle Kredi Komitesi ve Denetim Komitesi Üyeliklerinin yanı sıra 2008-2014 yılları arasında Vakıf Sistem Pazarlama, Vakıf Yatırım Menkul Değerler, Vakıf Menkul Kıymetler ve Vakıf Portföy şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2014-2017 yılları arasında Güneş Sigorta’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Serdar Tunçbilek, Haziran 2017 – Agustos 2018 tarihleri arasında VakıfBank’ta Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği yapmıştır. 13 Ağustos 2018 tarihinden itibaren VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürüten Serdar Tunçbilek, aynı zamanda Kredi Komitesi ve Denetim Komitesi Üyesidir.

 

Sadık YAKUT - Yönetim Kurulu Üyesi

Sadık Yakut, 3 Şubat 1956'da Kayseri’de dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Halfeti, Çamardı, Savaştepe ve Giresun Cumhuriyet Savcılıklarında bulundu. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Tetkik Hâkimliği ve Daire Başkanlığı yaptı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevini sürdürürken istifa ederek Milletvekili adayı oldu. 1999 seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisinden Kayseri Milletvekili olarak meclise girdi. MHP Grup Yönetim Kurulu Üyeliği ve Anayasa Komisyonu Üyeliği görevlerinde bulundu. Gençlerbirliği Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi olan Sadık Yakut, bu partide Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 22, 23 ve 24. dönemlerde Adalet ve Kalkınma Partisi Kayseri Milletvekilliği ve TBMM Başkanvekilliği görevlerini yürüttü. 27 Mayıs 2019’da VakıfBank Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Sadık Yakut, Kurumsal Yönetim Komitesi üyesi olup evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Denetim Kurulu Üyeleri

Mehmet Emin BAYSA - Denetim Kurulu Üyesi

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (Mülkiye) Kamu Yönetimi Bölümü mezunu olan Mehmet Emin Baysa, Kamu Yönetimi Yüksek Lisansı yapmış ve Milli Güvenlik Akademisi eğitimi almıştır. 29 Mayıs 2000’de İçişleri Bakanlığı Kaymakam Adayı olarak memuriyete başlamış, sırasıyla Gümrük Teftiş Kurulunda Müfettiş Yardımcılığı, Ağustos 2001 yılından itibaren Başbakanlık Teftiş Kurulunda Müfettiş Yardımcısı, Müfettiş, Başmüfettiş, Başkan Yardımcısı görevlerinde bulunmuş, Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı ve Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. 3 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Üyesi olarak atanan Mehmet Emin Baysa halen bu görevi yürütmektedir. 12 Haziran 2020 tarihinde VakıfBank Denetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.

 

Hasan TÜRE - Denetim Kurulu Üyesi 

1963 Kızılcahamam/Ankara doğumlu olan Hasan Türe, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra 1990 yılında VakıfBank’ta Stajyer Memur olarak meslek hayatına başlamıştır. 2002 yılından itibaren sırasıyla VakıfBank Vezirköprü/Samsun Şube Müdürlüğü, Kırşehir Şube Müdürlüğü, VakıfBank Personeli Özel Sosyal Güvenlik Hizmetleri Vakfı Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği’nin yanı sıra VakıfBank’ın iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 28 Şubat 2014’te VakıfBank’tan emekli olmuştur. Halen Ankara/Yenimahalle İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmekte olan Hasan Türe, Ankara’da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarında görev yapmaktadır. 9 Haziran 2017 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul’da VakıfBank Denetim Kurulu Üyesi olarak seçilen Türe, evli ve 2 çocuk babasıdır.